Konsertit, oopperat ja baletit

Ilmoittaudu konsertteihin ja tapahtumiin klikkaamalla tästä

Älä maksa konsertin lippuja ennen kuin olet saanut sähköpostilla ilmoituksen että ilmoittautumisesi on vastaan otettu.

Konserttien maksaminen: etsi etusivun taustakuvassa olevasta painikkeesta "maksuohje", klikkaa se auki ja saat tiedot kaikista eri maksutavoista!

Bussipysäkit ja aikataulut löytyvät myös taustakuvassa olevasta painikkeesta "bussipysäkit". Sieltä löytyy bussipysäkkiluettelo Bussipysäkit. 

SYKSYN 2025 TAPAHTUMIA

Konserttisyksymme Teatro Cervantesissa  Málagan filharmonikkojken  konsertteihin alkaa lokakuussa 2025 .   HUOM! lokakuun konsertti 31.10 on jo loppuunmyyty, joten voit ilmoittautua jonoon "Ota yhteyttä" lomakkeella

Emme saaneet lippuja 9.10. Gala Liricaan, Joudumme peruuttamaan matkan, harmi!

Muut syksyn konserttipäivät ovat näillä näkymin 31.10.2025  HUOM!! Perjantai (Sibelius, Haydn ja Grieg),  ja 18.12.2025 Joulukonsertti G.H.Händel Messias-oratorio. 

Joulukausi päättyy Loppiaiseen, jolloin on vuorossa perinteinen Baletti Pähkinänsärkijä, tiistaina 6.1.2026 klo 19:30 Teatro Cervantesissa.Tarkemmat tiedot ja ilmoittautumislomake tulevat näkyviin lokakuun puolivälin paikkeilla.

Perjantaina 31.10.2025 kello 20.00 Konsertti Cervantesissa

Kapellimestarina Rune Bergmann:

I osa

Jean Sibelius Op 26 `Finlandia`,

Joseph Haydn: Konsertto trumpetille ja orkesterille Es-duuri Hob Vlle:1 ja

Giuseppe Tartini:  D-duurikonsertto trumpetille ja orkesterille,           solistina Ole Edvard Antonsen, Norja

II osa

Edward Grieg: Peer Gynt: Suites 1. ja 2., Op 46 ja 55

Viimeinen maksu-ja ilmoittautumispäivä on keskiviikkona 22.10.2025.

Liput 35/45€ jäsenet/ei-jäsenet. Ilmoittaudu konserttiin tästä. Viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeisiä peruutuksia ei voida maksaa takaisin.

JOULUKONSERTTI TORSTAINA 18.12 2025KLO 20.00 TEATRO CERVANTESISSA

EOFM Joulukonsertti Teatro Cervantesissa 18.12.2025 kello 20:00 : G.F Händel Messias-oratorio HWV 56 johtaja Josè María Moreno, solistit sopraano Jone Martínez, mezzo Gemma Coma-Alabert, tenori Juan Sancho ja baritoni Ferran Albrich, kuoro Coral Carmina Nova, kuoron johto Michele Paccagnella

Liput 45/55 €  jäsenet/ei-jäsenet, viimeinen ilmoittautumis- ja maksupäivä 10.12.2025.

Ilmoittaudu tästä

Kevään 2026 ohjelmaa

KIOVAN BALETTI TIISTAINA 6.1.2026 KLO 19.30  on jo täynnä

Teatro Cervantes Kiovan Baletti 6.1.2026  jo kello 19:30  P.I. Tsaikovsky:  “Pähkinänsärkijä”, libretto E.T.A. Hoffman, koreografia Marius Petipa.  Solistit: Elena Germanovich, Eugen Lagunev, Yevgen Svetlitsa ja Veronika Anchynnikova. Ohjelman kesto 1 t 35 min, sisältää väliajan. 

Liput 70€ jäsenet, 80 € ei-jäsenet

Joulunajan takia liput on lunastettava jo ennen joulua, joten viimeinen ilmoittautumis- ja maksupäivä  on  jo 10.12.2025. Bussiaikataulu aikaistuu puolella tunnilla alkaen klo 17:30.  Loppuunmyydyn baletin peruutuspaikkoja voit kysyä "Ota yhteyttä" lomakkeella

Ilmoittaudu tästä

Huippusuosittu Javier Garcia Morenon kitarakonsertti saadaan uudella ohjelmalla 17.1.2026 kello 17 Sofiaopiston salissa.

Se kuuluu osaksi Taide ja Tapas sarjaa, lisänimellä Konsertti ja Tapas. Ohjelmalippuun sisältyy omatekoiset tapakset a la Kalevan Naiset sekä drinkki, kuten viime keväänäkin. Tilaisuuden ilmoittautumislomakkeen avaamisesta lähetetään eri tiedote.

Ilmoittautuminen on välttämätön tarjoilun takia. Ohjelmalipun hintaa ei ole vielä vahvistettu, viime kerralla se oli 15€. Ilmoittautumislomake avataan myöhemmin, avauspäivästä tulee jäsenistölle vielä erillinen viesti.

Konsertti Teatro Cervantesissa torstaina 12.2.2026 klo 20:00 johtaa José Maria Moreno, solistina sellisti Pablo Ferrándes

Ilmoittautumislomake avataan myöhemmin ja siitä tulee jäsenistölle etukäteen viesti ennen julkista avaamista.

Edward Elgar: konsertto sellolle ja orkesterille E-molli, Op. 85

John Adams: The Chairman dances / Foxtrot orkesterille) ensiesitys orkesterille

Leonard Bernstein:  Sinfoniset tanssit West Side Story musikaalista

Konsertin ensimmäisellä puoliajalla solistina soittava 34-vuotias espanjalainen Pablo Ferrándes on Le Figaro lehden mukaan ”uusi sellonero” ja El Pais lehden artikkelissa nimetty ”seuraavaksi Yo-Yo Ma ´ksi” ja hän on voittanut useita kansainvälisiä kilpailuja konsertoiden laajasti ympäri maailmaa. Jo v 2013, vain 22-vuotiaana, hän tuli toiseksi Paulon säätiön sellokilpailussa Helsingissä ja on soittanut myös Helsingin kaupunginorkesterin solistina.

Väliajan jälkeen kuullaan välisoitto amerikkalaisen säveltäjän John Adamsin oopperasta ”Nixon Kiinassa”, joka valmistui v 1985. Musiikki kertoo Maon  vaimon näyttelijätär Tsian Tsingin tanssista.

Viimeisenä numerona on Leonard Bernsteinin maailmankuulun musikaalin West Side Storyn partituurista poimitut sinfoniset tanssit. Osia on 9, Prologue, Somewhere, Scherzo,Mambo, Cha cha, Meeting scene, Cool, Rumble ja Finale.

HUOM: Konsertin hinnat 50€ jäsenet, 60€ ei-jäsenet. Konsertti on lipun hinnaltaan normaalia korkeampi, mutta hinnannousu syksyyn verrattuna johtuu bussikuljetuksen kallistumisesta. Viimeinen ilmoittautumis- ja maksupäivä 4.2.2026.

Operetti Teatro Cervantesissa lauantaina 28.2.2026 klo 19:30 (huom! aika, kuljetus lähtee klo 17: 30 Fuengirolan moskeijalta)

Zarzuela ”La Verbena de la Paloma, tai apteekkari ja neitoset sekä huonosti kätketty mustasukkaisuus”

Ilmoittautumislomake avataan myöhemmin ja siitä tulee ennakkoviesti jäsenkirjeessä.

Säveltäjä Tomás Bretón, libretto Ricardo de la Vega ja prologi Álvaro Tato

Tämän espanjalaisen koomisen operetin tarina sijoittuu elokuun puolivälissä Madridissa pidettävään Paloman Neitsyt Marian-festivaaliin, jonka kuluessa tapahtuu väärinkäsityksiä ja mustasukkaisuutta, mutta lopulta kaikki tietenkin päättyy hyvin ja nuoripari on jälleen onnellisesti yhdessä. Tarina alkaa iltasella kadulla apteekkarin talon edessä, jossa apteekkari ja tämän ystävä aloittavat vuoropuhelun uutisista ja kehityksen nopeutumisesta mm risiiniöljyn kohdalla ja kapakan ulkopuolella pelataan korttia.

Tuotantoyhteistyössä Malagan filharmonikkojen ja Teatro Cervantesin kanssa on Teatro de la Zarzuela de Madrid, musiikin johto José Maria Moreno, solisteja on 20, joista voidaan mainita sopraano Carmen Romeu (Susana) ja baritoni Borja Quiza (Julian), tarinan nuoripari sekä Antonio Comas (Apteekkari Don Hilario) ja Gerardo Lopez (ystävä Don Sebastian ). Kuorona on Teatro Cervantesin oma kuoro.

Liput 95€ jäsenet, 105€ ei-jäsenet, viimeinen ilmoittautumis-ja maksupäivä 18.2.2026.

Kevään viimeinen konsertti on torstaina 26.3.2026 klo 20:00  Teatro Cervantesissa

Pääsiäiskonsertti

Orkesteria johtaa vakituinen kapellimestari José Maria Moreno, solisteina laulavat sopraano Genesis Moreno , mezzo Carolina Rotela tenori  Juan de Dios Mateos. basso Cristian Diaz ja kuorona  Malagan oopperan kuoro.

Johann Sebastian Bach:  Pääsiäisoratorio BWV 249 , ensiesitys orkesterille

Wolfgang Amadeus Mozart:  Requiem, K626

Mozartin Requiem jäi hänen viimeiseksi työkseen eikä valmistunutkaan häneltä kokonaisuudessaan, vaan täydennyksen teki alustavien luonnosten pohjalta Mozartin oppilas Franz Süssmayer.

Liput 50€ jäsenet, 60€ ei-jäsenet, viimeinen maksu- ja ilmoittautumispäivä on 18.3.2026. Ilmoittautumislomake avataan myöhemmin ja siitä tulee ennakkoviesti jäsenkirjeessä.